/
Finančne institucije in trgi
Background

Finančne institucije in trgi

Statistični podatki finančnih institucij in trgov so ključni za celovito analizo finančne stabilnosti, denarnih gibanj in sistemskih tveganj v gospodarstvu.

Konsolidirana bilanca stanja monetarnih finančnih institucij (MFI) vključuje podatke centralne banke (Banka Slovenije), bank in hranilnic ter skladov denarnega trga; podatki omogočajo pridobitev celovite slike denarnih gibanj in celotne vsote denarja v gospodarstvu (t. i. denarni agregati).
Bilanca stanja monetarnih finančnih institucij (MFI) skupaj z obrestnimi merami zagotavlja sliko denarnih gibanj in analizo posojilne dejavnosti bank, predvsem posojil gospodinjstvom in nefinančnim družbam.
Bilance stanja investicijskih skladov, zavarovalnic in pokojninskih skladov (drugih finančnih institucij) dopolnjujejo zgoraj omenjene podatke MFI, zlasti v delu financiranja gospodinjstev in nefinančnih družb ter skupaj omogočajo celovito analizo finančne stabilnosti in sistemskega tveganja.
Bilanca stanja, izkaz poslovnega izida in podatki o lizing poslih vzorca gospodarskih družb, ki se ukvarjajo z najemom, dopolnjujejo podatke za analizo finančne stabilnosti in prepoznavanje tveganj v dejavnosti najema in financiranja.
Podatki statistike plačil zajemajo podatke ponudnikov plačilnih storitev in drugih rezidenčnih ponudnikov plačil. Podatki omogočajo pregled o številu in vrednosti plačil po posameznih plačilnih instrumentih.

Podatki vseh finančnih institucij so sestavljeni in prikazani v skladu z metodologijo, predpisano s strani ECB.

Izpostavljamo

Napovedujemo

5.
MAJ

Podatki zavarovalnic, letno, december 2024

14.
MAJ

Bilanca Banke Slovenije
april 2025

27.
MAJ

Izbrani podatki lizing družb, marec 2025

28.
MAJ

Podatki zavarovalnic, marec 2025

30.
MAJ

Statistika plačil, marec 2025

30.
MAJ

Bilanca stanja in podrobni podatki monetarnih finančnih institucij
april 2025

Publikacije

Naslovnica publikacije
29. april 2025

Bilten, april 2025

Metodološka pojasnila in opredelitev pojmov

Hitre povezave

Predstavljamo

Statistika plačil

Statistika plačil zagotavlja informacije o številu in vrednosti plačilnih transakcij po posameznih vrstah instrumentov. Vključuje podatke ponudnikov plačilnih storitev, upravljavcev plačilnih sistemov in drugih rezidenčnih ponudnikov plačil (storitev) ter omogoča analizo trendov plačil, ki predstavljajo zelo dinamično in hitro razvijajoče se področje.

Metodološko izhodišče statistike plačil je Uredba Evropske centralne banke (EU) 2020/2011 z dne 1. decembra 2020 o spremembi Uredbe (EU) št. 1409/2013 o statistiki plačil (ECB/2013/43) (ECB/2020/59). Podatki so na voljo v podatkovnih serijah. Vsem tabelam so dodana metodološka pojasnila (pod zavihkom O tabeli). Več informacij o metodologiji je na voljo na spletnih straneh ECB.

Statistika plačil vsebuje naslednje podatke:

  • število izdanih plačilnih kartic: ti zajemajo število plačilnih kartic, izdanih s strani rezidenčnih izdajateljev (tj. ponudnikov plačilnih storitev in drugih rezidentov), glede na vrsto kartice in vrsto kartične sheme;

  • število naprav za sprejemanje kartic: ti zajemajo število terminalov, ki jih zagotavljajo rezidenti (bankomati, POS terminali);

  • število in vrednost dvigov ter pologov gotovine: ti zajemajo gotovinske dvige in pologe na bankomatih in bančnih okencih v Sloveniji ter gotovinske dvige z domačimi karticami na bankomatih v tujini;

  • število in vrednost plačilnih transakcij:

    • poslana kartična plačila: domača ali čezmejna ter glede na vrsto kartice, kartično shemo, kanal odreditve transakcije in način avtentikacije stranke,

    • prejeta kartična plačila: glede na kanal odreditve plačilne transakcije,

    • kreditni prenosi: domači ali čezmejni ter glede na kanal odreditve transakcije, vključno s podrobno razčlenitvijo elektronskih kanalov, in shemo,

    • direktne obremenitve: domače ali čezmejne ter glede na kanal odreditve transakcije in shemo.

Kratka predstavitev podatkov ECB je na voljo v spodnjih zavihkih. Tukaj so vključeni podatki slovenskih ponudnikov plačilnih storitev. Podatki, ki poleg ponudnikov plačilnih storitev zajemajo tudi druge rezidenčne ponudnike, so na voljo v podatkovnih serijah.