/
Finančne in nadzorniške informacije od kreditnih institucij
Background

Finančne in nadzorniške informacije od kreditnih institucij

Nadzorniško poročanje vključuje zbiranje podatkov za spremljanje bančnega poslovanja, ki ga izvaja Banka Slovenije, kot tudi v širšem evropskem okviru pod okriljem Enotnega mehanizma nadzora (SSM). Poročevalski okvir določa Evropski bančni organ (EBA). 

Okvir zahteva, da banke poročajo podatke v različnih sklopih: 

  • FINREP za finančne podatke, 

  • COREP za podatke o kapitalu (kapitalski količniki in količnik finančnega vzvoda) ter kapitalske zahteve (kreditno, tržno in operativno tveganje), 

  • Dodatni sklopi za poročanje drugih tveganj v bančnem okolju (likvidnostno tveganje; obrestno tveganje; okoljski, družbeni in upravljavski dejavniki (ESG) ipd.). 

Na podlagi posredovanih poročil bančni nadzornik preverja skladnost z regulatornimi zahtevami, opredeljenimi v Uredbi o bonitetnih zahtevah (CRR). Enoten in usklajen evropski poročevalski okvir, predpisan s tehničnimi standardi (poročanje ITS), zagotavlja primerljivost poročevalskih podatkov med bančnimi sistemi držav članic in posameznimi bankami. Ti primerljivi podatki se uporabljajo tudi za spremljanje finančne stabilnosti držav članic. Banka Slovenije nadzorniška ITS poročila posreduje Evropski centralni banki (ECB) in EBA z uporabo večstopenjskega pristopa. 

Poleg poročanja ITS, predpisanega na ravni EU, nadzorniško poročanje vključuje tudi: 

  • Dodatne informacije, zahtevane z Zakonom o bančništvu (poročila o posameznih dejstvih in okoliščinah ali POR), 

  • Poročila o efektivnih obrestnih merah (EOM) za potrošniške kredite na podlagi Zakona o potrošniških kreditih (ZPotK-2), 

  • Poročila o nedonosnih kreditih, ki so jih banke prenesle na kupca kreditov ali so jih kupci kreditov prenesli na novega kupca, na podlagi Zakona o kreditnem posredovanju (ZKSNKB),

  • Poročila o večjih incidentih, povezanih s tveganjem s področja informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT) in poročila o registru pogodb s tretjimi ponudniki storitev IKT, ki jih morajo kreditne institucije poročati v skladu z zahtevami uredbe DORA (DORA).

V Banki Slovenije na podlagi nadzorniških podatkov objavljamo zbirne statistične podatke o nadzorniških razkritjih, povprečne efektivne obrestne mere (EOM) za potrošniške kredite, izgube iz naslova izpostavljenosti, zavarovanih z nepremičninami, ter kazalnike finančne stabilnosti. Zbirni podatki se posredujejo tudi Mednarodnemu denarnemu skladu (IMF), ki jih objavlja na svoji spletni strani. Prav tako ECB objavlja zbirne podatke v okviru konsolidiranih bančnih podatkov, EBA pa v okviru objav kazalnikov tveganj.

Poročanje in pravna podlaga

Hitre povezave