
Podnebni vidiki pri izvajanju denarne politike
V skladu z objavljenim podnebnim akcijskim načrtom smo v Evrosistemu leta 2022 napovedali vključitev ukrepov za naslavljanje podnebnih sprememb v okviru izvajanja denarne politike. Ti ukrepi so zasnovani v skladu s primarnim ciljem ohranjanja stabilnosti cen. Usmerjeni so v zmanjševanje finančnega tveganja v bilanci stanja Evrosistema in spodbujanje transparentnosti izdajateljev/dolžnikov finančnega premoženja glede njihovih emisij toplogrednih plinov. Cilj je spodbuditi podjetja in finančne institucije k spremembi obnašanja, ki bi podpiralo prehod v zeleno gospodarstvo.
Svet ECB je 4. julija 2022 in 19. julija 2024 sprejel ukrepe za vključitev problematike podnebnih sprememb v okvir izvajanja denarne politike:
Prilagoditev imetij podjetniških obveznic
Od oktobra 2022 do konca leta 2024 (ko smo z nakupi zaključili) smo prilagajali portfelj podjetniških obveznic v programu nakupov pri denarni politiki v korist izdajateljem z boljšimi podnebnimi rezultati. Marca 2023 smo začeli z rednimi letnimi objavami podnebnih informacij v zvezi s tem programom.
Posodobitev sistema zavarovanja terjatev
V sistem zavarovanja bomo vključili podnebne vidike in še proučujemo ustrezni ukrep. V začetku bomo ukrep uporabili za dolžniške vrednostne papirje nefinančnih družb, pozneje, ko se bo kakovost podnebnih podatkov izboljšala, pa ga bomo razširili še na drugo finančno premoženje.
Uvedba zahtev za podnebna razkritja
Z namenom večje transparentnosti želimo v zavarovanje kreditnih operacij Evrosistema sprejemati dolžniške vrednostne papirje in bančna posojila izdajateljev oziroma dolžnikov, ki izpolnjujejo zahteve glede razkritij iz Direktive glede poročanja podjetij o trajnostnosti. Nova merila za primerno finančno premoženje bo predvidoma mogoče uvesti v letu 2026. Da bi se nasprotne stranke lahko pripravile na ta ukrep, bomo pred njegovo uveljavitvijo opravili testni preizkus.
Izboljšanje praks upravljanja tveganj
Z namenom ustreznejšega naslavljanja podnebnih tveganj želimo pregledati in ovrednotiti ta tveganja v bonitetnih ocenah, ki jih uporabljamo pri svojem poslovanju. Spodbujamo bonitetne agencije, da na transparenten način razkrivajo, kako v bonitetnih ocenah upoštevajo podnebna tveganja ter da povečajo svoje zahteve glede njihovih razkritij pri izdajateljih oziroma dolžnikih. Pri tem sodelujemo s pristojnimi organi na tem področju. Hkrati smo ob koncu leta 2024 uvedli minimalne standarde o vključevanju podnebnih tveganj v bonitetne ocene internih bonitetnih sistemov nacionalnih centralnih bank.
Vsi našteti ukrepi so predmet rednega pregleda, kjer bomo sproti preverjali, ali ustrezajo svojemu namenu in ali so v skladu s cilji Pariškega dogovora ter cilji Evropske unije o podnebni nevtralnosti.