
Blažilnik sistemskih tveganj
Blažilnik sistemskih tveganj v veljavi od 1. januarja 2025
Svet Banke Slovenije je na svoji 713. seji 21. novembra 2023 sprejel Sklep o spremembi Sklepa o določitvi zahteve po vzdrževanju blažilnika sistemskih tveganj za banke in hranilnice (Uradni list RS, št. 131/23), v nadaljevanju Sklep.
S Sklepom se stopnja blažilnika sistemskih tveganj za vse izpostavljenosti na drobno do fizičnih oseb, zavarovane s stanovanjskimi nepremičninami, znižuje z 1,0 % na 0,5 % zneska skupne izpostavljenosti tveganjem. Novo stopnjo blažilnika bodo lahko banke upoštevale od 1. januarja 2025.
Znižanje sektorskega blažilnika za izpostavljenosti, zavarovane s stanovanjskimi nepremičninami, je rezultat naših rednih ocen sistemskih tveganj, v katerih ugotavljamo, da se razmere na slovenskem nepremičninskem trgu umirjajo, kar zmanjšuje potrebo po uporabi tega blažilnika. Po naši oceni se obdobje visoke rasti cen stanovanjskih nepremičnin in visoke rasti stanovanjskih posojil ob visoki inflaciji in višjih obrestnih merah namreč končuje.
Zahteva po vzdrževanju blažilnika sistemskih tveganj za vse banke v zvezi s sektorskimi izpostavljenostmi v Republiki Sloveniji iz prve in druge alineje 4. točke prvega odstavka 247. člena ZBan-3 od 1. januarja 2025 torej znaša:
0,5 % za vse izpostavljenosti na drobno do fizičnih oseb, zavarovane s stanovanjskimi nepremičninami,
0,5 % za vse druge izpostavljenosti do fizičnih oseb.
Stran je bila zadnjič osvežena 12. januarja 2025.
Pogosta vprašanja in odgovori
Med zadevne sektorske izpostavljenosti, za katere se skladno s 1. točko 2. člena sklepa uporabi stopnja blažilnika sistemskih tveganj v višini 1 %, se vključijo vse izpostavljenosti do fizičnih oseb, zavarovane s stanovanjskimi nepremičninami (gledano z vidika produkta), ne glede na razvrstitev in obravnavo teh izpostavljenosti za namen izračuna kapitalskih zahtev za kreditno tveganje po standardiziranem (SA) pristopu. Za ta namen se upoštevata opredelitev stanovanjske nepremičnine iz točke (75) prvega odstavka 4. člena Uredbe (EU) št. 575/2013 (CRR) in opredelitev fizične osebe iz odstavka 2.118 Priloge A k Uredbi (EU) št. 549/301 (fizična oseba pomeni gospodinjstvo in vključuje tudi fizične osebe, ki opravljajo poklicno ali pridobitno dejavnost).
Kot izhaja že iz odgovora na vprašanje št. 1, pri razvrščanju izpostavljenosti v kategorijo sektorskih izpostavljenosti iz 1. točke 2. člena sklepa ni treba razlikovati med zavarovanim in nezavarovanim delom izpostavljenosti, zavarovane s stanovanjsko nepremičnino.
Kot je pojasnjeno v odgovoru na vprašanje št. 1, pri razvrščanju izpostavljenosti v kategorijo sektorskih izpostavljenosti iz 1. točke 2. člena sklepa nista pomembni razvrstitev in obravnava teh izpostavljenosti za namen izračuna kapitalskih zahtev za kreditno tveganje. To je pomembno samo pri izračunu zneska tveganju prilagojenih izpostavljenosti (RWEA) za zadevne sektorske izpostavljenosti (upoštevajo se vse kategorije izpostavljenosti po pristopu SA, v katere se razvrstijo zadevne sektorske izpostavljenosti).
Da, v kategorijo »vse druge izpostavljenosti do fizičnih oseb« (2. točka 2. člena sklepa) se vključijo vse druge izpostavljenosti do fizičnih oseb, ki se ne vključijo med »izpostavljenosti na drobno do fizičnih oseb, zavarovane s stanovanjskimi nepremičninami« (1. točka 2. člena sklepa), tudi izpostavljenosti iz naslova kartic in osebnih računov, vključno z nečrpanimi deli limitov.
Za namen uporabe blažilnika sistemskih tveganj se upošteva naslednje:
če je izpostavljenost zavarovana s hipoteko na stanovanjsko nepremičnino, se upošteva lokacija nepremičnine (upoštevajo se izpostavljenosti, zavarovane s stanovanjskimi nepremičninami, ki so na ozemlju Republike Slovenije, ne glede na prebivališče/sedež dolžnika oziroma nasprotne stranke),
pri drugih izpostavljenostih do fizičnih oseb se upošteva prebivališče/sedež dolžnika oziroma nasprotne stranke (upoštevajo se samo izpostavljenosti do fizičnih oseb s stalnim prebivališčem oziroma sedežem v Republiki Sloveniji).
Blažilnik sistemskih tveganj se izračuna v skladu z 248. členom ZBan-3. Stopnja blažilnika, določena za posamezno kategorijo sektorskih izpostavljenosti, se aplicira na znesek tveganju prilagojenih izpostavljenosti (RWEA), izračunan za zadevno kategorijo sektorskih izpostavljenosti v skladu s tretjim odstavkom 92. člena CRR (po uporabi dejavnikov za podporo MSP in infrastrukturnim projektom). Blažilnik sistemskih tveganj (oziroma znesek navadnega lastniškega temeljnega kapitala, ki je potreben za izpolnitev zahtev po blažilniku sistemskih tveganj) se poroča v vrstici 0780 COREP obrazca C 04.00 – Pojasnjevalne postavke (CA4).
Za to področje niso bila sprejeta posebna navodila, ker za zdaj ni predvideno posebno poročanje bank za ta namen (samo poročanje COREP).