/
Jamstvo za vloge
Background

Jamstvo za vloge

Temeljna cilja sistema jamstva za vloge sta zaščita vlagateljev in ohranjanje njihovega zaupanja v bančni sistem. Trden in učinkovit sistem jamstva za vloge je eden od pomembnih pogojev za vzdrževanje finančne stabilnosti v državi.

Področje jamstva za vloge je na ravni Evropske unije (EU) harmonizirano. Od julija 2014 velja nova Direktiva 2014/49/EU Evropskega parlamenta in sveta o sistemih jamstva za vloge, ki je bila v slovenski pravni red prenesena z Zakonom o sistemu jamstva za vloge (ZSVJ); ta je začel veljati 12. aprila 2016. 

Direktiva: 

  • zagotavlja jamstvo za vloge upravičenih vlagateljev do 100.000 evrov,

  • rok za izplačilo zajamčenih vlog je sedem delovnih dni,

  • še povečuje zahteve po informiranju vlagateljev o jamstvu pred sklenitvijo pogodbe v zvezi z vlogo,

  • dodatno določa obveznost držav, da vzpostavijo poseben sklad za jamstvo, ki mora razpolagati z zadostnimi sredstvi, da se omogoči nemoteno izplačilo zajamčenih vlog.

Zajamčenih vlog je bilo 31. decembra 2024 skupno za 26,6 milijarde EUR.

Sistem jamstva za vloge v Republiki Sloveniji upravljamo v Banki Slovenije. To pomeni, da:

  • vzpostavimo in upravljamo sklad za jamstvo vlog,

  • zbiramo redne in izredne prispevke bank v sklad za jamstvo vlog ter sklepamo dogovore o drugih oblikah financiranja sklada,

  • vzpostavljamo, preverjamo in posodabljamo postopke in ureditve za izplačilo kritja zajamčenih vlog (vključno s stresnim testiranjem),

  • vodimo aktivnosti za udeležbo sredstev sklada za jamstvo vlog pri financiranju ukrepov reševanja ali prisilnega prenehanja bank, to je ukrepov, ki zagotavljajo vlagateljem ohranitev dostopa do zajamčenih vlog,

  • nadziramo člane sistema jamstva za vloge (vse banke in hranilnice s sedežem v Republiki Sloveniji ter podružnice bank tretjih držav, ki so vključene v sistem v Republiki Sloveniji) glede izpolnjevanja obveznosti iz članstva.

V Banki Slovenije v zvezi z izvajanjem nalog in pristojnosti, povezanih s sistemom jamstva za vloge, sodelujemo z organi za jamstvo vlog drugih držav članic EU, organi za reševanje in drugimi pristojnimi organi držav članic EU.

Obveščanje vlagateljev

Poslovna banka oziroma hranilnica mora na svoji javno dostopni spletni strani in na vidnem mestu v vseh prostorih, kjer posluje s strankami, objaviti informacijo o sistemu jamstva za vloge, v katerega je banka vključena. V informaciji mora biti opredeljeno:

  • višina in obseg jamstva,

  • katere vloge niso upravičene do jamstva,

  • rok za izplačilo kritja zajamčenih vlog,

  • valuta izplačila (EUR) in 

  • kontaktni podatki sistema jamstva za vloge.

Podrobnejšo vsebino informacij predpišemo v Banki Slovenije.

Sklad za jamstvo vlog

Konec leta 2016 smo na podlagi Zakona o sistemu jamstva za vloge (ZSJV) v Banki Slovenije vzpostavili poseben sklad za jamstvo vlog. Sklad se financira s prispevki bank in hranilnic s sedežem v Republiki Sloveniji. Iz sredstev sklada se financirajo izplačilo kritja zajamčenih vlog ter ukrepi reševanja ali prisilnega prenehanja, s katerimi se vlagateljem zagotavlja ohranitev dostopa do zajamčenih vlog.

Po zakonu se sredstva sklada lahko uporabijo za:

  • izplačilo kritja zajamčenih vlog,

  • financiranje ukrepov reševanja ali prisilnega prenehanja, s katerimi se vlagateljem zagotavlja ohranitev dostopa do zajamčenih vlog, v skladu s predpisi, ki urejajo reševanje in prisilno prenehanje banke,

  • kritje stroškov v zvezi z izplačilom kritja zajamčenih vlog,

  • kritje stroškov upravljanja sklada,

  • kritje stroškov zadolževanja iz 3. in 4. točke prvega odstavka 30. člena ZSJV. 

Ciljna raven sklada znaša 1,5% vsote vseh zajamčenih vlog v Republiki Sloveniji. Ciljna raven sklada bo dosežena do 31. 12. 2030.

Če sklad za jamstvo vlog ne bi imel dovolj sredstev za izplačilo zajamčenih vlog, banke z izrednimi prispevki zagotovijo dodatna sredstva, zakon pa določa tudi možnost kratkoročnega posojila, ki ga skladu zagotovi Republika Slovenija, in likvidnostnega posojila, ki ga skladu ob ustreznem zavarovanju zagotovimo v Banki Slovenije.

Naložbena politika in stroški upravljanja sklada

Naložbeno politiko za upravljanje sredstev sklada določimo v Banki Slovenije, in sicer tako, da upoštevamo raznovrstnost naložb z nizko stopnjo tveganja in zagotavljamo ustrezno razpoložljivost naložb sklada za potrebe izplačila zajamčenih vlog. Svet Banke Slovenije je s Sklepom o naložbeni politiki in stroških upravljanja sklada za jamstvo vlog določil naložbeno politiko sklada za jamstvo vlog ter nabor, izračun in zaračunavanje stroškov upravljanja sklada.

Od 1. januarja 2019 v Banki Slovenije sredstva sklada upravljamo v skupnem skladu, skupaj s sredstvi sklada za likvidacijo bank, in se pri tem ravnamo po zgoraj omenjenem sklepu.

Letna poročila Sklada za jamstvo vlog

Vprašanja in odgovori o sistemu jamstva za vloge