/ /
S krepitvijo naložb v zelene, socialne in trajnostne obveznice prispevamo k obvladovanju podnebnih tveganj

S krepitvijo naložb v zelene, socialne in trajnostne obveznice prispevamo k obvladovanju podnebnih tveganj

V Banki Slovenije v zadnjih letih v okviru naše podnebne strategije krepimo lastne naložbe v zelene, socialne in trajnostne obveznice. Do konca leta 2024 smo v primerjavi z letom prej tovrstne naložbe tako zvišali za skoraj 180 milijonov evrov, in sicer na 625 milijonov EUR, kar predstavlja okoli 11 odstotkov naših finančnih naložb. Prav tako smo lani znižali ogljični odtis naših naložb v nefinančne podjetniške obveznice za 22 odstotkov, v delnice pa za 40 odstotkov. S strategijo družbeno odgovornega in trajnostnega investiranja znižujemo podnebna tveganja, ki smo jim izpostavljeni v okviru lastnih finančnih naložb.

V Banki Slovenije sledimo strategiji podnebne nevtralnosti EU in izvajamo strategijo družbeno odgovornega in trajnostnega investiranja, ki smo jo sprejeli leta 2023. V skladu s tem enkrat letno objavljamo s podnebjem povezane informacije o lastnih finančnih naložbah. S tem želimo prispevati k večji transparentnosti glede podnebnih tveganj in priložnosti v okviru lastnih finančnih naložb ter hkrati povečati zavedanje in razumevanje javnosti glede podnebnih tveganj.

Naložbe v zelene, socialne in trajnostne obveznice

V zadnjih sedmih letih smo močno povečali obseg naložb v zelene, socialne in trajnostne obveznice. Z zvišanjem tovrstnih naložb smo v lanskem letu še naprej zagotavljali financiranje projektov, ki aktivno prispevajo k razogljičenju gospodarstva in splošnemu izboljšanju socialno-ekonomskega položaja ljudi. V letu 2018 so naše naložbe v tovrstne obveznice znašale 32 milijonov EUR, kar je predstavljalo manj kot en odstotek naših finančnih naložb, konec leta 2024 pa smo imeli v lasti 625 milijonov EUR teh obveznic, kar predstavlja okoli 11 odstotkov naših finančnih naložb. Lani smo povečali tovrstne naložbe za skoraj 180 milijonov EUR.

Slika: Obseg naložb v zelene, socialne in trajnostne obveznice

Vir: Bloomberg, izračuni BS.

Lani smo dodatno znižali tehtano povprečje ogljične intenzivnosti naših naložb v nefinančne podjetniške obveznice za približno 22 odstotkov in v delnice za približno 40 odstotkov. S tem je tehtano povprečje ogljične intenzivnosti naših naložb v nefinančne podjetniške obveznice nižje od primerljivih referenčnih indeksov za približno 60 odstotkov, v delnice pa za približno 40 odstotkov.

Cilji Banke Slovenije za prihodnja leta

V skladu s strategijo podnebne nevtralnosti EU je naš dolgoročni cilj, da se do leta 2050 v največji možni meri približamo ničelnim neto emisijam toplogrednih plinov v okviru lastnih naložb. V prihodnje si bomo tako še naprej prizadevali postopno izboljševati s podnebjem povezane kazalnike naših finančnih naložb.

Da bi dosegli naš dolgoročni cilj, smo si do konca leta 2025 zadali dva srednjeročna mejnika. Prvega smo predčasno že dosegli, saj obseg naših naložb v zelene, socialne in trajnostne obveznice že presega ciljni znesek najmanj 600 milijonov EUR. V okviru našega drugega srednjeročnega mejnika pa bomo nadaljevali z zmanjševanjem ogljičnega odtisa naših naložb v izdajatelje iz zasebnega sektorja, to je podjetniških obveznic (finančnih in nefinančnih), kritih obveznic in delnic.

Družbeno odgovorno in trajnostno investiranje Banke Slovenije, maj 2025