Background

Cash EDI

Elektronska izmenjava podatkov o gotovinskih transakcijah – CashEDI

Sistem CashEDI je mednarodni sistem komunikacije udeležencev in tvori priporočila za uporabo standarda GS1 na področju logistike gotovine. Sistem je namenjen hitrejšemu in zanesljivejšemu prenosu podatkov ter možnosti sledljivosti posameznim transportnim enotam.

Standard GS1 pri logistiki gotovine je kot enega od dveh standardov pri čezmejni logistiki gotovine potrdila Evropska centralna banka. V Banki Slovenije smo omenjeni standard v svoje poslovanje uvedli v letu 2013. Od takrat je elektronska izmenjava podatkov o gotovinskih transakcijah z Banko Slovenije mogoča le z uporabo standarda GS1. Z vzpostavitvijo standarda GS1 smo v Banki Slovenije omogočili vsem profesionalnim uporabnikom gotovine, da si med seboj ali z Banko Slovenije elektronsko izmenjujejo informacije pri izvajanju transakcij oskrbe trga z gotovino, s čimer se povečujeta učinkovitost in varnost logistike gotovine.

Prav tako je 1. januarja 2017 začel veljati Pravilnik o načinu prevoza in varovanja gotovine ter drugih vrednostnih pošiljk, s katerim je Ministrstvo za notranje zadeve predpisalo, da bo pri evidentiranju ter sledenju posamezni pošiljki gotovine obvezna uporaba standarda ISO/IEC 15459, katerega sestavni del je tudi standard GS1. Uporaba omenjenega standarda je za vse imetnike licenc za prevoz in varovanje gotovine in drugih vrednostnih pošiljk obvezna po prehodnem obdobju treh let od uveljavitve pravilnika.

Da bi se dosegli čim večji pozitivni učinki standardizacije, v Banki Slovenije promoviramo uporabo standarda tudi pri podjetjih za transport gotovine, poslovnih bankah in njihovih komitentih ter drugih deležnikih v logistični verigi oskrbe trga z gotovino.

Standard GS1

Standard GS1 je namenjen poenostavitvi poslovanja med različnimi uporabniki in poslovnimi sistemi ne glede na informacijski sistem, jezik ali okolje. S tem ko določa postopke, ne pa tehnologije, omogoča povezovanje med poslovnimi partnerji.

Standardizacija na področju oskrbe trga z gotovino omogoča prednosti pri:

  • načrtovanju zalog in zmogljivosti,

  • sledenju naročilom in pošiljkam,

  • ponovnem dajanju bankovcev v obtok, sortiranju po kakovosti in ustreznem poročanju,

  • optimizaciji dobav oziroma povečanju zanesljivosti procesa pri več ponudnikih storitev in prevoza (da v težavah lahko v proces preprosto vstopi drug partner),

  • novih in boljših storitvah pri nadzoru bankomatov,

  • nadzoru nad kasetami v bankomatih,

  • nadzoru nad transportnimi enotami (kovčki, vrečke …).

Za uspešno uporabo in uvedbo procesov v poslovno prakso je treba upoštevati pravila sistema GS1, kamor spada predvsem pravilno in popolno identificiranje vseh udeleženih elementov, kot na primer poslovnih partnerjev, lokacij, transportnih enot, pošiljk in pripadajočih posameznih artiklov.

Identifikacijski ključi

Sistem GS1 določa več identifikacijskih ključev in drugih atributivnih podatkov, ki se uporabljajo v različnih poslovnih scenarijih.

GTIN

 

(Global Trade Item Number)

Globalna trgovinska številka izdelka se uporablja za edinstveno identifikacijo prodajne enote – bankovci, kovanci in storitve. Za označevanje evrskih bankovcev in evrskih kovancev skrbi Evropska centralna banka, ki seznam tudi javno objavlja. Priložnostni kovanci imajo svoje nacionalne identifikacijske številke, za njihovo označevanje pa skrbimo v Banki Slovenije.

  

GLN

 

(Global Location Number)

Globalna lokacijska številka se uporablja za identifikacijo lokacij in pravnih subjektov.

  

SSCC

 

(Serial Shipment Container Code)

Je identifikacijski ključ, ki se uporablja za enolično identifikacijo logističnih enot in s tem omogoča sledljivost v vsakem koraku transakcije.

  

GRAI

 

(Global Returnable Asset Identifier)

Globalni identifikator vračljivega sredstva.

  

GSIN

 

(Global Shipment Identification Number)

Je globalna identifikacijska številka pošiljke, ki označuje logično skupino fizičnih enot za namen prevoza pošiljke.

 

Črtne kode

Črtne kode so pomemben del identifikacijskega sistema, saj omogočajo hitro in zanesljivo prenašanje identifikacijske številke z nalepke na fizični transportni enoti v informacijski sistem. V logistiki gotovine je dogovorjena uporaba linearnih črtnih kod v simbologijah EAN-13 in GS1-128.

Sporočilni sistem

Pri procesu logistike gotovine partnerji uporabljajo elektronska sporočila, s katerimi sporočajo drug drugemu svoje namere oziroma aktivnosti. Temeljijo na standardu GS1 XML, ki vsebuje sheme XML za različne vrste sporočil, od naročila, dobavnice, računa, načrtovanja zaloge in logistike. Vsako sporočilo ima točno določeno strukturo, vsebuje pa dogovorjene podatke, ki jih potrebujejo sodelujoči partnerji.

Pri logistiki gotovine se uporabljajo naslednja sporočila:

 Slovenski izraz

Angleški izraz

 GS1 sporočilo

 Naročilo gotovine

 Cash Order

 Order

 Obvestilo o dostavi

 Notification of Delivery

 Despatch Advice

 Najava odpreme

 Notification of Lodgement

 Despatch Advice

 Navodila za prevoz

 Transport Instruction

 Transport Instruction and Response

 Potrdilo o prevzemu

 Confirmation of Receipt

 Receiving Advice

 Potrdilo o odpremi

 Confirmation of Despatch

 Despatch Advice

 Obvestilo o odpremi

 Notification of Despatch

 Despatch Advice

 Potrdilo o dostavi

 Confirmation of Delivery

 Despatch Advice

 Potrdilo o štetju

 Final Receipt

 Receiving Advice

 Servisno sporočilo

 Service Message (ARA)

 Application Receipt Acknowledgement (ARA)

 Najava pologa

 Order of Lodgement

 Despatch Advice