
Mojstri digitalne prihodnosti – debatni projekt Banke Slovenije
Tudi v šolskem letu 2024/25 smo v Banki Slovenije pod pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar organizirali debatni projekt Mojstri digitalne prihodnosti, ki poteka v sodelovanju z debatno organizacijo Za in proti, zavod za kulturo dialoga.
Debatni projekt je namenjen osnovnošolcem zadnje triade in dijakom.
Vsebinsko nadaljujemo s področjem digitalizacije – tokrat v povezavi s spletnimi prevarami (v bančništvu). Mladi imajo možnost razpravljati o pasteh lažnih informacij in kako se pred njimi ubraniti, o pravici do zasebnosti in varstva osebnih podatkov ter v kolikšni meri je ta odgovornost posameznika. Razmišljajo tudi o možnosti za dodatno zaščito ranljivih skupin in o prekomerni uporabi spleta.
Projekt je namenjen tako pedagoškim delavcem in mladim, ki želijo šele spoznati debatno metodologijo in tovrstna tekmovanja, kot tudi tistim, ki to že poznajo. Tekmovanje ponovno poteka v ločenih skupinah glede na poznavanje debatne metodologije.
Program projekta
20. in 21. september 2024: debatni seminar za nove in izkušene mentorice in mentorje
Predstavitev debatne metodologije in vsebinska predstavitev tem debatnega projekta4. oktober 2024: dan odprtih vrat in začetek debatnega projekta
Izobraževalno-razvedrilni program za učence in dijake v Banki SlovenijeŠolsko leto 2024/25: debatne delavnice v osnovnih in srednjih šolah
Izvedba debatnih delavnic na šolah po dogovoru z debatnimi mentorji18. in 25. januar 2025: izborna debatna turnirja
Izvedba osnovnošolskega in srednješolskega izbornega debatnega turnirja in izbor finalistov15. maj 2025: finalna debata in zaključek projekta
Določitev zmagovalcev projekta; aktivno bosta sodelovala tudi predsednica Republike Slovenije in guverner Banke Slovenije
Nagrada za zmagovalce: izlet v muzej avstrijske centralne banke na Dunaj.
Vse finaliste bo po koncu debatnega projekta v Predsedniški palači sprejela predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar.
Prijave na posamezne dogodke (seminar za učitelje, dan odprtih vrat in debatne delavnice na šoli) sprejemamo tukaj. Za dodatne informacije smo dosegljivi na [email protected].
Več o dogodku v šolskem letu 2023/2024 je na voljo na tej povezavi.
Oktober
Osnovna Šola Rodica
I. gimnazija v Celju
Škofijska gimnazija Vipava
Osnovna šola Franceta Prešerna
November
OŠ Vižmarje-Brod
Osnovna Šola Kungota
Osnovna Šola Vič
Prva gimnazija Maribor
Gimnazija Kranj
II. gimnazija Maribor
Osnovna šola Jurija Vege Moravče
OŠ Gabrovka
OŠ Škofja Loka-Mesto
December
Osnovna šola Šmartno pri Slovenj Gradcu
Srednja tehniška šola Koper
Srednja ekonomsko-poslovna šola Koper
Dan odprtih vrat in začetek debatnega projekta
V Banki Sloveniji smo v sodelovanju z Ministrstvom za finance organizirali dan odprtih vrat in s tem uradno pričeli s projektoma v okviru finančnega opismenjevanja. Pod pokroviteljstvom ministra za finance Klemna Boštjančiča organiziramo projekt finančnega opismenjevanja mladih Bodi FIN na temo finančne varnosti na spletu. Že drugo leto zapored pa nadaljujemo z debatnim projektom Mojstri digitalne prihodnosti v sodelovanju s predsednico Republike Slovenije dr. Natašo Pirc Musar.
Na dnevu odprtih vrat sta učence, dijake in mentorje uvodoma nagovorila guverner Boštjan Vasle in minister za finance Klemen Boštjančič. Guverner je v nagovoru spregovoril o nevarnostih pri upravljanju denarja in izpostavil pomembnost finančne pismenosti ter poudaril: »Finančna varnost na spletu je znanje, je posebna sposobnost, je nekaj, kar vas bo spremljalo vse življenje. Zgodnje upravljanje z lastnimi prihodki pa je dobra podlaga za prave finančne odločitve v odraslosti.«
V nadaljevanju so udeleženci – gostili smo jih 400 – prek izobraževalno-razvedrilnega programa pobliže spoznali številne finančne vsebine.
Debatni seminar za nove in izkušene mentorice in mentorje – seminar za pedagoške delavce
V Banki Slovenije smo v sodelovanju z Za in proti, zavodom za kulturo dialoga izvedli dvodnevni seminar za debatne mentorje s poudarkom na vsebinah s področja delovanja Banke Slovenije in debatnih vsebinah. Uvodoma so udeleženci prisluhnili predavanjem o vlogi in delovanju centralne banke, pomenu stabilnosti cen in novostih na področju digitalnega plačevanja, nato pa so strokovnjaki s področja debatnih tekmovanj izvedli še predavanja o debatni teoriji in metodologiji ter predstavili potek debatnih turnirjev za osnovnošolce in srednješolce. Teorijo smo naslednji dan prenesli še v prakso z izvedbo debatnih delavnic, na katerih so lahko mentorji novo znanje tudi uporabili.
Podrobneje o temi