/
Makrobonitetni nadzor v EU
Background

Makrobonitetni nadzor v EU

Z naraščajočim pomenom finančne stabilnosti ter vključitvijo Banke Slovenije v Evrosistem se je tudi na področju finančne stabilnosti razvilo mednarodno sodelovanje. Direktor oddelka Finančna stabilnost in makrobonitetna politika Banke Slovenije je član Odbora za finančno stabilnost Evropske centralne banke (Financial Stability Committee), strokovnjaki oddelka pa delujejo v njegovih delovnih skupinah ter v občasno ustanovljenih tehničnih skupinah za posebna vsebinska področja. Prav tako v Banki Slovenije sodelujemo pri delu Svetovalnega tehničnega odbora in njegovih podskupin v okviru Evropskega odbora za sistemska tveganja ‒ ESRB. Neposredno sodelovanje poteka tudi v obliki bilateralnih srečanj s strokovnjaki drugih nacionalnih centralnih bank.

Evropski odbor za sistemska tveganja – ESRB

Evropski odbor za sistemska tveganja (angl. ESRB – European Systemic Risk Board) je bil ustanovljen leta 2010 in deluje kot organ odgovoren za makrobonitetni nadzor nad finančnim sistemom v Evropski uniji.

Cilj delovanja ESRB je preprečevanje in blažitev sistemskih tveganj za finančno stabilnost v Evropski uniji. Naloge ESRB so opredeljevanje tveganj, na podlagi katerih se lahko izdajajo priporočila za korektivne ukrepe.

Razlaga ESRB izdanih ocen

Pozitivne ocene

Srednje ocene

Negativne ocene

V celoti skladni ‒ sprejeti ukrepi popolnoma izvajajo priporočila.

 

Bistveno neskladni ‒ sprejeti ukrepi izvajajo le manjši del priporočila.

Pretežno skladni ‒ sprejeti ukrepi večinoma izvajajo priporočila.

Deloma skladni ‒ sprejeti ukrepi le deloma izvajajo priporočilo.

Neskladni ‒ sprejeti ukrepi niso v skladu z duhom priporočila.

Neukrepanje zadovoljivo pojasnjeno ‒ nobeni dodatni ukrepi niso bili sprejeti, vendar je naslovnik neukrepanje zadovoljivo pojasnil.

 

Neukrepanje nezadovoljivo pojasnjeno ‒ noben dodaten ukrep ni bil sprejet in naslovnik ni zagotovil zadovoljive pojasnitve.

Vir: ESRB

Izpolnjevanje priporočil ESRB