1Uvod
Statistični podatki o trgovanju s storitvami s tujino po značilnostih podjetij (v nadaljnjem besedilu STEC) zagotavljajo vpogled v vključenost različnih subjektov, razvrščenih po velikosti, tipu lastništva ali dejavnosti, v mednarodno trgovino s storitvami.
Vir podatkov je storitvena menjava s tujino, ki je zajeta v tekočem delu plačilne bilance Slovenije. Podatki so na mikroravni povezani s statističnim registrom, iz katerega se zajemajo velikostni razred, dejavnost in tip lastništva. Informacija je pripravljena na letni ravni. Podatki STEC zajemajo vse vrste storitev, vendar pa vseh zaradi njihove posebne narave ni mogoče razčleniti glede na velikost podjetja, tip nadzora in dejavnost. Te omejitve zadevajo potovanja, dele oplemenitenja, finančne storitve in državne storitve.
Podatkovne serije o storitveni menjavi s tujino po značilnostih podjetij so dostopne tudi pod razdelkom Ekonomski odnosi s tujino na spletni strani Banke Slovenije. Z letom 2025 je nova različica Standardne klasifikacije dejavnosti (SKD 2025) nadomestila prejšnjo različico, SKD 2008. Na spletni strani Banke Slovenije so na voljo podatkovne serije, razčlenjene po dejavnostih po obeh različicah klasifikacije.
2Storitvena menjava Slovenije s tujino
V letu 2025 je presežek storitvene menjave s tujino znašal 4,3 mrd EUR in se v primerjavi z letom 2024 povečal za 13,3 %. Izvoz storitev je znašal 13,7 mrd EUR in dosegel 8,8-odstotno rast glede na leto 2024, uvoz storitev pa 9,4 mrd EUR in beležil 6,9-odstotno rast. Ponovno so k presežku največ prispevale transportne storitve (2,0 mrd EUR), ki so jim sledile storitve potovanj (1,0 mrd EUR) in gradbene storitve (0,4 mrd EUR). Največja sprememba v primerjavi z letom 2024 je bila opažena v zavarovalnih in pokojninskih storitvah, kjer se je presežek potrojil in je znašal 0,2 mrd EUR. Prikaz gibanja presežka storitvene menjave s tujino od leta 2019 dalje kaže trend rasti, ki ga je prekinil le izrazit padec v letu 2020 zaradi pandemije covida-19. V vseh letih so k presežku največ prispevale transportne storitve, katerih presežek se iz leta v leto povečuje.
V izvozu storitev so prevladovale storitve potovanj in transportne storitve, ki so skupaj ustvarile več kot polovico celotnega izvoza (54 %), sledile pa so druge poslovne storitve z 20-odstotnim deležem. Medletna primerjava kaže, da sta se najbolj povečala izvoz zavarovalnih in pokojninskih storitev, ki se je glede na leto 2024 podvojil, ter izvoz telekomunikacijskih, računalniških in informacijskih storitev, ki se je povečal za 12 %. Zmanjšanje izvoza je bilo opaženo le pri gradbenih in finančnih storitvah (za 9 % in 8 %).
Na uvozni strani so v letu 2025 največji delež predstavljale storitve potovanj (28 %) in druge poslovne storitve (26 %). V primerjavi z letom 2024 je najizrazitejšo rast zabeležil uvoz zavarovalnih in pokojninskih storitev, ki se je podvojil in dosegel povečanje za 0,3 mio EUR. Sledile so druge poslovne storitve, pri katerih se je uvoz povečal za 10 % oziroma za 0,2 mrd EUR.
Slika 1: Saldo posameznih vrst storitev v obdobju 2019‒2025
Vir: Banka Slovenije.
S posamičnimi poslovnimi subjekti se da povezati okoli tri petine storitvene menjave s tujino. Za ta del izvoza in uvoza storitev so na voljo podatki o poslovnih subjektih, ki so razčlenjeni glede na njihovo velikost, lastništvo in dejavnost. Preostali del podatkov temelji na modelih in ocenah ter ga ni možno povezati s posamičnimi poslovnimi subjekti.
Modeli in ocene se v manjši ali večji meri uporabljajo za vse vrste storitev, storitve potovanj pa so ocenjene izključno na podlagi modelov. Slednje so zato v tej publikaciji v prikazih storitev glede na velikost, lastništvo in dejavnost v celoti nerazporejene.
Preglednica 1: Prikaz storitvene menjave glede na povezljivost vira s posamičnimi poslovnimi subjekti v letu 2025
|
v mio EUR |
Izvoz |
Uvoz |
Saldo |
|
Neposredno povezljivi podatki s posamičnimi poslovnimi subjekti |
8.692 |
6.156 |
2.536 |
|
Transport |
3.056 |
1.474 |
1.583 |
|
Potovanja |
0 |
0 |
0 |
|
Gradbene storitve |
626 |
258 |
369 |
|
Zavarovalne in pokojninske storitve |
736 |
522 |
214 |
|
Telekomunikacijske, računalniške in informacijske storitve |
1.058 |
844 |
214 |
|
Druge poslovne storitve |
2.449 |
2.280 |
169 |
|
Druge storitve |
767 |
779 |
-12 |
|
Modeli in ocene |
5.002 |
3.285 |
1.717 |
|
Transport |
621 |
221 |
399 |
|
Potovanja |
3.689 |
2.652 |
1.037 |
|
Gradbene storitve |
96 |
22 |
74 |
|
Zavarovalne in pokojninske storitve |
0 |
1 |
-1 |
|
Telekomunikacijske, računalniške in informacijske storitve |
163 |
107 |
55 |
|
Druge poslovne storitve |
325 |
193 |
132 |
|
Druge storitve |
109 |
89 |
20 |
|
Skupna vsota |
13.694 |
9.441 |
4.253 |
Vir: Banka Slovenije.
3Členitev glede na velikost podjetij ter vrsto storitev in dejavnost
Velika podjetja z več kot 250 zaposlenimi so v letu 2025 opravila 26 % celotne storitvene menjave s tujino in prispevala 0,8 mrd EUR (18 %) k skupnemu presežku. Izvozila so 25 %, uvozila pa 28 % vseh storitev s tujino, od tega največ drugih poslovnih storitev.
Srednja podjetja, ki zaposlujejo od 50 do 249 delavcev, so v letu 2025 opravila 21 % celotne storitvene menjave s tujino in prispevala 0,9 mrd EUR (21 %) k skupnemu presežku. Tovrstna podjetja so prispevala 21 % izvoza in 20 % uvoza vseh storitev. Pri tem je bilo izvoženih največ transportnih storitev, uvoženih pa je bilo največ drugih poslovnih storitev.
Majhna podjetja, z največ 49 delavci, so v letu 2025 opravila 18 % celotne storitvene menjave s tujino. Tovrstna podjetja so prispevala 0,9 mrd EUR (21 %) k skupnemu presežku ter opravila 18 % vseh izvoznih in 17 % vseh uvoznih storitev s tujino. V tej skupini podjetij so prevladovale transportne storitve. Storitve, ki so zajete prek modelov in ocen, so pripisane neznani velikosti podjetij. V letu 2025 je bil njihov delež v celotni storitveni menjavi s tujino 36-odstoten. Saldo storitvene menjave te skupine podjetij je izkazoval presežek v znesku 1,7 mrd EUR, kar ustreza 40 % celotnega ustvarjenega presežka. K temu so največji delež prispevale storitve potovanj (1 mrd EUR oziroma 60 %), ki pa so v celoti zajete samo v tej kategoriji.
Slika 2: Storitvena menjava glede na velikost podjetij v letu 2025
Vir: Banka Slovenije.
V velikostnem razredu velikih podjetij izstopajo podjetja iz predelovalnih dejavnosti, ki so v letu 2025 ustvarila slabo polovico 37 % celotnega izvoza in 42 % celotnega uvoza vseh storitev v tem razredu. V primerjavi z letom 2024 sta se tako izvoz kot uvoz storitev velikih podjetij iz predelovalnih dejavnosti zmanjšala za 5 %.
Slika 3: Storitvena menjava glede na velikost podjetij in vrsto storitev v letu 2025
Vir: Banka Slovenije.
V velikostnem razredu srednjih podjetij so v letu 2025 največ izvoznih in uvoznih tokov ustvarila podjetja iz dejavnosti prevoza in skladiščenja (35 % izvoza in 26 % uvoza). V primerjavi z letom 2024 se je storitvena menjava nekoliko zmanjšala, saj se je uvoz zmanjšal za 1 %, izvoz pa za 2 %.
Preglednica 2: Storitvena menjava glede na velikost in dejavnost podjetij v letih 2024 in 2025
|
2024 |
2025 |
|||||||||
|
|
Izvoz |
|
Uvoz |
|
Saldo |
Izvoz |
|
Uvoz |
|
Saldo |
|
v mio EUR |
v mio EUR |
v mio EUR |
v mio EUR |
v mio EUR |
v mio EUR |
|||||
|
Majhna podjetja |
2.379 |
19 % |
1.479 |
17 % |
899 |
2.475 |
18 % |
1.573 |
17 % |
902 |
|
Predelovalne dejavnosti |
171 |
7 % |
101 |
7 % |
71 |
179 |
7 % |
80 |
5 % |
99 |
|
Prevoz in skladiščenje |
1.125 |
47 % |
474 |
32 % |
652 |
1.160 |
47 % |
464 |
29 % |
696 |
|
Dejavnosti v zvezi s telekomunikacijami, rač. programiranjem in drugimi inf. storitvami |
361 |
15 % |
298 |
20 % |
63 |
447 |
18 % |
383 |
24 % |
64 |
|
Strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti |
230 |
10 % |
95 |
6 % |
135 |
230 |
9 % |
99 |
6 % |
131 |
|
Druge dejavnosti |
491 |
21 % |
513 |
35 % |
-21 |
460 |
19 % |
548 |
35 % |
-88 |
|
Srednja podjetja |
2.711 |
22 % |
1.851 |
21 % |
861 |
2.812 |
21 % |
1.934 |
20 % |
878 |
|
Predelovalne dejavnosti |
343 |
13 % |
251 |
14 % |
91 |
314 |
11 % |
247 |
13 % |
67 |
|
Prevoz in skladiščenje |
966 |
36 % |
522 |
28 % |
444 |
986 |
35 % |
493 |
26 % |
492 |
|
Dejavnosti v zvezi s telekomunikacijami, rač. programiranjem in drugimi inf. storitvami |
485 |
18 % |
153 |
8 % |
331 |
529 |
19 % |
184 |
9 % |
346 |
|
Strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti |
361 |
13 % |
258 |
14 % |
103 |
399 |
14 % |
271 |
14 % |
128 |
|
Druge dejavnosti |
557 |
21 % |
666 |
36 % |
-109 |
583 |
21 % |
739 |
38 % |
-156 |
|
Velika podjetja |
2.787 |
22 % |
2.204 |
25 % |
583 |
3.404 |
25 % |
2.649 |
28 % |
755 |
|
Predelovalne dejavnosti |
1.164 |
42 % |
1.025 |
47 % |
139 |
1.268 |
37 % |
1.113 |
42 % |
155 |
|
Prevoz in skladiščenje |
551 |
20 % |
112 |
5 % |
439 |
609 |
18 % |
121 |
5 % |
487 |
|
Dejavnosti v zvezi s telekomunikacijami, rač. programiranjem in drugimi inf. storitvami |
298 |
11 % |
245 |
11 % |
53 |
281 |
8 % |
252 |
10 % |
28 |
|
Strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti |
8 |
0 % |
8 |
0 % |
1 |
7 |
0 % |
3 |
0 % |
4 |
|
Druge dejavnosti |
765 |
27 % |
814 |
37 % |
-49 |
1.240 |
36 % |
1.159 |
44 % |
80 |
|
Neznana velikost (ocene in modeli) |
4.706 |
37 % |
3.296 |
37 % |
1.410 |
5.003 |
37 % |
3.285 |
35 % |
1.718 |
|
Predelovalne dejavnosti |
201 |
4 % |
155 |
5 % |
46 |
191 |
4 % |
126 |
4 % |
65 |
|
Prevoz in skladiščenje |
555 |
12 % |
196 |
6 % |
358 |
556 |
11 % |
156 |
5 % |
400 |
|
Dejavnosti v zvezi s telekomunikacijami, rač. programiranjem in drugimi inf. storitvami |
182 |
4 % |
83 |
3 % |
100 |
188 |
4 % |
72 |
2 % |
117 |
|
Strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti |
95 |
2 % |
44 |
1 % |
51 |
94 |
2 % |
33 |
1 % |
61 |
|
Druge dejavnosti |
220 |
5 % |
186 |
6 % |
35 |
222 |
4 % |
154 |
5 % |
68 |
|
Nerazporejeno |
3.453 |
73 % |
2.633 |
80 % |
820 |
3.751 |
75 % |
2.743 |
84 % |
1.008 |
|
Skupna vsota |
12.583 |
100% |
8.830 |
100% |
3.753 |
13.694 |
100% |
9.441 |
100% |
4.253 |
Vir: Banka Slovenije.
V velikostnem razredu majhnih podjetij je bila v letu 2025 slaba polovica celotnega izvoza storitev in slaba tretjina celotnega uvoza storitev ustvarjena v dejavnosti prevoza in skladiščenja. V primerjavi z letom 2024 je delež izvoza storitev v tej dejavnosti ostal nespremenjen in znašal 47 %, medtem ko se je uvoz zmanjšal za 3 %.
4Členitev glede na nadzor podjetij ter vrsto storitev in dejavnost
Tudi v letu 2025 je bila vrednost storitvene menjave s tujino, ki so jo opravila podjetja pod tujim nadzorom, višja od vrednosti izvoza in uvoza storitev podjetij pod domačim nadzorom. Podjetja pod tujim nadzorom so opravila 30 % celotne storitvene menjave s tujino, podjetja pod domačim nadzorom pa 20 %. V primerjavi z letom 2024 so podjetja pod tujim nadzorom zadržala enak delež, podjetja pod domačim nadzorom pa so svoj delež v celotni storitveni menjavi povečala za tri odstotne točke. Za preostali del storitvene menjave ni bilo na voljo podatkov o nadzoru. V letu 2025 je delež opravljene storitvene menjave, za katero ni bilo mogoče opredeliti domačega ali tujega nadzora, znašal 50 % celotne vrednosti.
Podjetja pod tujim nadzorom so v primerjavi s podjetji pod domačim nadzorom ustvarila tudi več presežka. V letu 2025 je ta znašal 1,0 mrd EUR, kar je bilo na enaki ravni kot leta 2024. Delež presežka te skupine podjetij je v skupnem presežku znašal 24 % in bil za 2 odstotni točki manjši kot v letu 2024. Presežek podjetij pod domačim nadzorom je bil za polovico manjši in je znašal 0,5 mrd EUR. V primerjavi z letom 2024 je bil višji za 0,2 mrd EUR, tako da so podjetja pod domačim nadzorom svoj delež v skupnem presežku povečala z 9 % v letu 2024 na 12 % v letu 2025. Opravila so 19 % celotnega izvoza storitev (v letu 2024: 16 %) in 22 % celotnega uvoza storitev (v letu 2024: 19 %).
V skupini podjetij pod tujim nadzorom so največ izvozila podjetja iz predelovalnih dejavnosti (35 %), ki so hkrati tudi uvozila največ storitev (29 %). Med podjetji pod domačim nadzorom so pri izvozu izstopala podjetja iz dejavnosti prevoza in skladiščenja, ki so prispevala 27 % izvoza storitev, medtem ko so na uvozni strani s 23 % celotnega uvoza izstopala podjetja iz predelovalnih dejavnosti. V primerjavi z letom 2024 se je v skupini podjetij z domačim nadzorom delež dejavnosti prevoza in skladiščenja v celotnem izvozu zmanjšal za 5 odstotnih točk, delež predelovalnih dejavnosti v celotnem uvozu pa za 4 odstotne točke.
Preglednica 3: Storitvena menjava glede na nadzor in dejavnost podjetij v letih 2024 in 2025
|
2024 |
2025 |
||||||||||
|
|
Izvoz |
|
Uvoz |
|
Saldo |
Izvoz |
|
Uvoz |
|
Saldo |
|
|
v mio EUR |
v mio EUR |
v mio EUR |
v mio EUR |
v mio EUR |
v mio EUR |
||||||
|
Domač nadzor |
2.009 |
16 % |
1.677 |
19 % |
332 |
2.554 |
19 % |
2.035 |
22 % |
519 |
|
|
Predelovalne dejavnosti |
151 |
8 % |
451 |
27 % |
-300 |
147 |
6 % |
465 |
23 % |
-318 |
|
|
Prevoz in skladiščenje |
636 |
32 % |
169 |
10 % |
467 |
692 |
27 % |
180 |
9 % |
512 |
|
|
Dejavnosti v zvezi s telekomunikacijami, rač. programiranjem in drugimi inf. storitvami |
217 |
11 % |
146 |
9 % |
70 |
236 |
9 % |
170 |
8 % |
66 |
|
|
Strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti |
126 |
6 % |
112 |
7 % |
14 |
120 |
5 % |
85 |
4 % |
34 |
|
|
Druge dejavnosti |
879 |
44 % |
798 |
48 % |
81 |
1.359 |
53 % |
1.135 |
56 % |
224 |
|
|
Tuj nadzor |
3.713 |
30 % |
2.724 |
31 % |
989 |
3.971 |
29 % |
2.946 |
31 % |
1.025 |
|
|
Predelovalne dejavnosti |
1.299 |
35 % |
799 |
29 % |
500 |
1.382 |
35 % |
851 |
29 % |
531 |
|
|
Prevoz in skladiščenje |
858 |
23 % |
588 |
22 % |
270 |
883 |
22 % |
545 |
18 % |
338 |
|
|
Dejavnosti v zvezi s telekomunikacijami, rač. programiranjem in drugimi inf. storitvami |
733 |
20 % |
450 |
17 % |
283 |
816 |
21 % |
539 |
18 % |
277 |
|
|
Strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti |
370 |
10 % |
209 |
8 % |
162 |
435 |
11 % |
250 |
8 % |
185 |
|
|
Druge dejavnosti |
453 |
12 % |
679 |
25 % |
-226 |
455 |
11 % |
761 |
26 % |
-306 |
|
|
Neznan nadzor |
6.861 |
55 % |
4.429 |
50 % |
2.433 |
7.170 |
52 % |
4.460 |
47 % |
2.710 |
|
|
Predelovalne dejavnosti |
430 |
6 % |
282 |
6 % |
148 |
423 |
6 % |
250 |
6 % |
174 |
|
|
Prevoz in skladiščenje |
1.702 |
25 % |
546 |
12 % |
1.156 |
1.735 |
24 % |
510 |
11 % |
1.225 |
|
|
Dejavnosti v zvezi s telekomunikacijami, rač. programiranjem in drugimi inf. storitvami |
377 |
5 % |
183 |
4 % |
194 |
394 |
5 % |
182 |
4 % |
212 |
|
|
Strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti |
198 |
3 % |
83 |
2 % |
115 |
176 |
2 % |
71 |
2 % |
105 |
|
|
Druge dejavnosti |
702 |
10 % |
701 |
16 % |
1 |
691 |
10 % |
705 |
16 % |
-14 |
|
|
Nerazporejeno |
3.453 |
50 % |
2.633 |
59 % |
820 |
3.751 |
52 % |
2.743 |
62 % |
1.008 |
|
|
Skupna vsota |
12.583 |
100% |
8.830 |
100% |
3.753 |
13.694 |
100% |
9.441 |
100% |
4.253 |
|
Vir: Banka Slovenije.
Členitev storitvene menjave po vrsti storitev pokaže, da je bilo pri podjetjih pod tujim nadzorom največ storitvene menjave s tujino opravljene v drugih poslovnih storitvah (45 %), ki so bile najpomembnejše na izvozni in uvozni strani. Tem so sledile transportne storitve s 23-odstotnim deležem. Podjetja pod domačim nadzorom so največji del bruto storitvenih tokov opravila v storitvah transporta (29 %), sledile so zavarovalne in pokojninske storitve (26 %) ter druge poslovne storitve (25 %). Na izvozni strani je bilo opravljenih največ drugih poslovnih storitev (33 %), na uvozni strani pa transportnih storitev (38 %).
Slika 4: Storitvena menjava glede na nadzor podjetij in vrsto storitev v letu 2025
Vir: Banka Slovenije.
V delu storitvene menjave, v katerem ni bilo mogoče opredeliti države izvora nadzora, so 55 % celotne vrednosti storitev prispevale storitve potovanj. Storitve potovanj so v celoti nerazporejene in predstavljajo največji delež v storitveni menjavi z neznanim nadzorom. V letu 2025 so prispevale 51 % izvoza in 59 % uvoza teh storitev. Druga pomembna vrsta storitev so bile storitve transporta z 21-odstotnim deležem. Skupno sta ti dve vrsti storitev ustvarili 83 % presežka storitvene menjave z neznanim nadzorom. Presežek je v letu 2025 znašal 2,7 mrd EUR in bil za 0,3 mrd EUR višji kot v letu 2024.
5Metodologija
Metodološki okvir, ki se uporablja pri sestavljanju statistike STEC, je določen v Izvedbeni uredbi Komisije (EU) 2020/1197. Metodologija je usklajena tudi s šesto izdajo Priročnika za izdelavo plačilne bilance, ki ga je izdal Mednarodni denarni sklad (Balance of Payments and International Investment Position Manual, IMF, 2009). Tematiko pokrivata tudi Priročnik o statistiki mednarodne trgovine s storitvami 2010 (Manual on Statistics of International Trade in Services 2010) in Compilers Guide for statistics on Services Trade by Enterprise Characteristics 2017, ki sta ju izdala Eurostat in OECD.
Storitve so prikazane po naslednjih značilnostih subjektov/podjetij:
– velikost glede na število zaposlenih in samozaposlenih:
– majhna (od 0 do 49 zaposlenih),
– srednja (od 50 do 249 zaposlenih),
– velika (250 ali več zaposlenih),
– neznana velikost,
– tip lastništva/nadzora:
– domač nadzor,
– tuj nadzor,
– neznan nadzor,
– dejavnost glede na Standardno klasifikacijo dejavnosti 2025.