/
Mednarodni odnosi
Background

Mednarodni odnosi

V Banki Slovenije v okviru svojega mandata delujemo v številnih evropskih in mednarodnih institucijah. Z dnem uvedbe evra kot valute Republike Slovenije (1. januarja 2007) je Banka Slovenije postala del Evrosistema. Evrosistem sestavljajo Evropska centralna banka (ECB) in nacionalne centralne banke držav članic EU, ki so sprejele evro.

Hkrati v skladu z Zakonom o Banki Slovenije delujemo kot predstavnik države v mednarodnih denarnih institucijah. Zaradi izpolnjevanja svojih nalog pa aktivno sodelujemo tudi z drugimi centralnimi bankami, nadzornimi institucijami, mednarodnimi finančnimi organizacijami ter organizacijami in skladi, ki skrbijo za izvajanje varstva vlog.

Strokovnjaki Banke Slovenije sodelujemo tudi v programih tehnične pomoči drugim centralnim bankam in nadzornim institucijam.

Delovanje v okviru Evrosistema in Evropskega sistema centralnih bank

ECB s sedežem v Frankfurtu ob Majni v Nemčiji je bila ustanovljena 1. junija 1998 kot jedro Evrosistema in ESCB. Njeno delovanje določa Statut ESCB in ECB. ECB je od 1. januarja 1999 odgovorna za izvajanje skupne denarne politike v evrskem območju (takrat je prvih 11 držav članic EU odgovornost za denarno politiko preneslo na Evrosistem).

Pravna podlaga za enotno denarno politiko sta Pogodba o delovanju Evropske unije ter Statut ESCB in ECB. Za določanje in izvajanje skupne denarne politike velja načelo centraliziranega odločanja (Svet ECB) in decentraliziranega izvajanja prek nacionalnih centralnih bank.

Glavni cilj Evrosistema je ohranjati stabilnost cen oziroma varovati vrednost evra. Cilj Sveta ECB je inflacija v višini 2 % v srednjeročnem obdobju.

ESCB sestavljajo ECB in nacionalne centralne banke vseh držav članic EU. Nacionalne centralne banke držav članic EU, ki niso uvedle evra, vodijo svojo denarno politiko in niso udeležene v procesu odločanja in izvajanja skupne denarne politike.

Institucije in telesa v okviru EU

Delovanje v okviru mednarodnih institucij

Glavna mednarodna telesa in institucije, v katerih sodelujemo, so Mednarodni denarni sklad (MDS), Banka za mednarodne poravnave (BIS) ter Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Sodelujemo tudi v programih tehnične pomoči drugim centralnim bankam in nadzornim institucijam.

Tehnično centralnobančno sodelovanje

Strokovnjaki Banke Slovenije sodelujemo v programih tehnične pomoči drugim centralnim bankam in nadzornim institucijam. Večinoma v Banki Slovenije ponujamo pomoč centralnim bankam držav iz bližnje regije (Zahodni Balkan) v obliki študijskih obiskov, delavnic, seminarjev ali strokovnih misij. Tako si centralne banke izmenjujejo strokovno znanje in najboljše prakse ter krepijo zmogljivosti.

Delovna skupina za sodelovanje centralnih bank, ki deluje v okviru ESCB, je objavila dokument o najboljših praksah. Dokument predstavlja razloge in določa načela, na katerih temeljijo dejavnosti ESCB v okviru mednarodnega sodelovanja centralnih bank.