Predavanje Piera Cipolloneja z naslovom Nenehno spreminjajoče se plačilno okolje: kaj bo prinesel digitalni evro?, ki mu bo sledil pogovor z viceguvernerjem Markom Pahorjem
Obstaja veliko tehtnih razlogov za uvedbo digitalnega evra, zlasti glede na hitro spreminjajoče se geopolitično okolje. Plačila malih vrednosti postajajo vse bolj digitalna, saj se potrošniki v fizičnih trgovinah vztrajno preusmerjajo k elektronskim plačilnim sredstvom in prek spleta opravijo več nakupov kot kadar koli prej. A velik delež teh transakcij obdelajo neevropski ponudniki. Zanašanje na te ponudnike pa ne povzroča le visokih provizij za evropske banke in trgovce, temveč tudi spodkopava našo gospodarsko odpornost in ogroža našo monetarno suverenost.
Ta razvoj dogodkov bolj kot kadar koli prej govori v prid uvedbi digitalnega evra. Če ne bomo ukrepali, bomo izpostavljeni vse večjim tveganjem in bomo zamudili strateško priložnost. Poleg tega bi neukrepanje evropska podjetja oviralo pri inovacijah in širitvi v tem ključnem sektorju. Evropejcem moramo zagotoviti dostop do varnega, zanesljivega in suverenega digitalnega plačilnega sredstva – takšnega, ki dopolnjuje gotovino in prenaša njene glavne koristi v digitalno dobo.
V Banki Slovenije bomo na razpravi z naslovom Nenehno spreminjajoče se plačilno okolje: kaj bo prinesel digitalni evro? gostili Piera Cipolloneja, člana Izvršilnega odbora ECB.
Dogodek bo s pozdravnim nagovorom odprl namestnik guvernerja Banke Slovenije Primož Dolenc. Piero Cipollone bo v osrednjem govoru predstavil napredek projekta digitalnega evra in prednosti, ki bi jih digitalni evro prinesel. Sledila bo razprava s Pierom Cipollonejem, ki jo bo vodil viceguverner Banke Slovenije Marko Pahor.
Dogodek bo potekal v četrtek, 10. julija 2025, od 9.00 do 10.00, v konferenčni dvorani Hotela Slon.
Udeležba je brezplačna, na voljo pa bo tudi neposreden video prenos. Dogodek bo potekal v angleškem jeziku, slovenski prevod bo omogočen le za fizično prisotne udeležence.
Prijava prek obrazca (na dnu strani) je mogoča do 30. junija 2025.
Veselimo se vašega obiska dogodka.

Piero Cipollone je član Izvršilnega odbora Evropske centralne banke od 1. novembra 2023. Odgovoren je za (a) direktorat Bankovci, (b) generalni direktorat Mednarodni in evropski odnosi ter (c) generalni direktorat Tržna infrastruktura in plačila.
Preden se je pridružil ECB, je bil namestnik guvernerja centralne banke Banca d’Italia in član upravnega odbora Italijanskega inštituta za zavarovalniški nadzor. Bil je tudi član koordinacijske skupine za program čezmejnih plačil pri Banki za mednarodne poravnave. Pred tem je bil izvršni direktor v upravnem odboru Skupine Svetovne banke.
Cipollone je z odliko diplomiral iz ekonomije na rimski univerzi Sapienza. Na Univerzi Stanford je magistriral iz ekonomije in bil gostujoči raziskovalec na ekonomskem oddelku Univerze Kalifornije, Berkeley.
Je avtor več knjig. Njegovi članki so bili objavljeni v mednarodnih revijah, kot so American Economic Review, Journal of the European Economic Association in Journal of Policy Modeling.