/ /
100-letnica ustanovitve Sokolske zveze Slovenije (2005)
Background

100-letnica ustanovitve Sokolske zveze Slovenije (2005)

Prvo organizirano telovadno društvo Sokol je bilo ustanovljeno leta 1862 v Pragi. Naslednje leto so slovenski narodnjaki v Ljubljani ustanovili Gimnastično društvo Južni Sokol. Na Češkem in v Sloveniji je Sokol pomenil protiutež nemškim telovadnim društvom, ki so v deželah s slovanskim prebivalstvom širila nemški nacionalni vpliv. V prvih letih je bila dejavnost Sokola bolj posvečena krepitvi slovenskega narodnega gibanja kot telovadbi.

Na Primorsko in Štajersko so se začela sokolska društva trajneje širiti šele v osemdesetih letih 19. stoletja. Telovadbi je pripisal pomembnost šele dr. Viktor Murnik, ki je z uvajanjem sistematične telovadbe pripomogel tudi k reorganizaciji slovenskega sokolstva.

Sokoli so v svoje vrste vključevali otroke in odrasle. Imeli so moško in žensko članstvo, mladino so imenovali naraščajniki, dijakom pa se oblast ni dovolila vključevati v društva.

Leta 1903 so si sokoli izbrali enotna oblačila, leto potem pa so začeli izdajati glasilo Slovenski sokol. Leto 1905 je bilo za slovensko sokolstvo prelomno, saj mu je oblast dovolila združitev v Slovensko sokolsko zvezo, v njej pa so se poenotila skoraj vsa sokolska društva na Slovenskem. Sledilo je organizacijsko in idejno strjevanje članskih vrst, v telovadnicah pa je bilo vse več vzgojnega dela. Slovenska sokolska zveza se je včlanila v mednarodno gimnastično zvezo in slovenski tekmovalci so leta 1907 nastopali na mednarodnih tekmovanjih, ki so jih pozneje poimenovali svetovna prvenstva.

Sokolska ideologija je spodbujala narodno in kulturno zavest ter je ob telesni vzgoji vzgajala disciplino telesa in duha. Pomembne vrednote so bile: disciplina, zdrav duh v zdravem telesu, poštenost do sebe in drugih ter boj proti krivicam. Sokoli so vedno pomagali drugemu sokolu in vsem, ki so potrebovali pomoč. Po teh načelih deluje tudi sodobna Sokolska zveza Slovenije.

Ob stoletnici ustanovitve Sokolske zveze Slovenije je Republika Slovenija izdala priložnostne kovance. Osrednji motiv na kovancu predstavlja simbol vzhajajočega sonca, ta simbol je posnet s fasade Sokolskega doma na Taboru v Ljubljani. Sokol je pridevek egipčanskega boga Reja, simbola vzhajajočega sonca.

Avtor idejnega osnutka: Boštjan Gabrovšek, Tržič

Izdelava in kovanje: Mincovna Kremnica š.p., Slovaška 

zlatnik srebrnik priložnostni tečajni kovanec
Nominalna vrednost: 25.000
Izdelano (kosov): 1.000
Teža: 7 gramov
Premer: 24 milimetrov
Čistina: Au 900/1000
Nominalna vrednost: 5.000
Izdelano (kosov): 2.000
Teža: 15 gramov
Premer: 32 milimetrov
Čistina: Ag 925/1000
Nominalna vrednost: 500
Izdelano (kosov): 200.000
Teža: 9 gramov
Premer: 28 milimetrov
Zlitina: jedro Cu75Ni25 / kolobar Cu78Zn20Ni2