V lanskem zadnjem četrtletju so se v svetovnem gospodarstvu kazali obrisi izboljšanja razmer, kažejo pa se tudi znaki zmanjševanja negotovosti v mednarodni trgovini. V evrskem območju je dinamika kazalnikov gospodarske aktivnosti ostala nizka, nekoliko naj bi se po trenutno dosegljivih podatkih upočasnila tudi rast slovenskega gospodarstva. Tako v Sloveniji kot evrskem območju pa ob šibkih gospodarskih kazalnikih razmere na trgu dela ostajajo ugodne. Inflacija kljub krepitvi stroškovnih pritiskov v podjetjih ostaja zmerna. To so ključne ugotovitve publikacije Gospodarska in finančna gibanja, ki smo jo danes izdali na Banki Slovenije in v kateri izpostavljamo tudi povečano negotovost, v kateri poteka načrtovanje in vodenje fiskalne politike.
Ob koncu lanskega leta so se že kazali znaki izboljšanja razmer v svetovnem gospodarstvu, s podpisom trgovinskega sporazuma med ZDA in Kitajsko pa se lahko zmanjšajo tudi negotovosti v mednarodni trgovini. V evrskem območju so bile vrednosti kazalnikov vodij nabave PMI in zaupanja v povprečju lanskega zadnjega četrtletja nižje kot v tretjem četrtletju, a so se ob koncu leta malenkostno zasukale navzgor. Ob šibkih vrednostih kazalnikov gospodarske aktivnosti pa rasti plač in zaposlenosti ostajata solidni, še posebej v primerjavi s kazalniki gospodarske aktivnosti.
Vir: SURS, preračuni Banka Slovenije.
Presežek na tekočem računu plačilne bilance je v enem letu do novembra presegel 3,0 mrd EUR, kar je po trenutno veljavnih plačilnobilančnih podatkih največ do zdaj. Glavni razlog je nadaljnje naraščanje presežka v storitveni menjavi, kljub močni upočasnitvi izvoza v lanskem drugem polletju. Rast blagovnega izvoza se je sicer zaradi vse šibkejše rasti tujega povpraševanja močno upočasnila – novembra je izvoz medletno celo padel – vendar je bila zaradi šibkega investiranja in nizke rasti industrijske proizvodnje upočasnitev rasti uvoza blaga za investicije in vmesno potrošnjo še močnejša.
Kljub šibkejšim gospodarskim gibanjem država ohranja presežek. K razmeroma visoki, 5,9-odstotni rasti prihodkov so med drugim pripomogli še vedno ugodne razmere na trgu dela in višji kapitalski prihodki, negativen pa je bil vpliv davčne razbremenitve regresa za letni dopust. Pogoji zadolževanja na mednarodnih finančnih trgih so trenutno ugodni. Ob tem načrtovanje in vodenje fiskalne politike zahteva posebno previdnost, saj negotovosti v mednarodnem okolju še vedno ostajajo precejšnje, nekoliko šibkejši pa so bili v lanskem zadnjem četrtletju tudi domači gospodarski kazalniki.
Publikacija je na voljo na povezavi.